niedziela, 13 lipca 2014

Algieria

Na początek witam Ciebie Serdecznie po dłuższej nieobecności na blogu. Planowo właśnie chciałem kończyć tego bloga. Nie mniej postaram się nadrobić stracony czas i te ostatnich 5 postów, do końca roku opublikować :)

Co dzisiaj na blogu?

A no właśnie. Kolejnym krajem, który postanowiłem opisać jest Algieria. Wybrałem ten kraj ponieważ pozytywnie zaskoczył mnie podczas tegorocznych mistrzostw świata w Brazylii. Algierczycy, nie tylko wyszli z grupy, ale także pozostawili po sobie bardzo dobre wrażenie po meczu z Niemcami w 1/8 finału- na czym ja osobiście straciłem parę złotych ;) Na blogu będzie też co nieco o przepysznej algierskiej kuchni, niespotykanych nigdzie indziej zwierzętach, kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć a na koniec przyjemne video promujące Algierię.  


No to zaczynamy...

                   

                    ...mundial wkracza w decydującą fazę, więc od footballu :)

Piłka nożna- podobnie jak w wielu krajach na świecie- jest sportem narodowym Algierczyków. Mimo, że nie osiągnęli oni znaczących sukcesów to mają wspaniałych kibiców.


Udział w tegorocznym mundialu był największym osiągnięciem w historii Algierskiej piłki nożnej.
Algierczycy doszli aż do 1/8 finału W fazie grupowej pokonali wysoko m.in. mocną Koreę Południową (4:2) a w 1/8 finału zaprezentowali się z solidnej strony przeciwko Niemcom. Doprowadzając do dogrywki, w której już nie starczyło siły.



Reprezentujący barwy Francji, urodzony w Algierii Zinedine Zidane. Jeden z największych piłkarzy w historii piłki nożnej.






 Algierczyk w trakcie meczu fazy grupowej pomiędzy Algierią i Rosją


A tutaj fanki wspierające swój zespół narodowy :)


Football, footballem, ale jeść też trzeba.


Kuchnia algierska:

Kuchnia algierska w smaku zbliżona jest do kuchni tunezyjskiej oraz marokańskiej. W kuchni tej wykorzystuje się przede wszystkim takie przyprawy jak: czosnek, chili, sól i kminek a podstawowym składnikiem wielu dań jest harissa (pasta z papryczek chili z czosnkiem, kminkiem, kolendrą i oliwą). Szczególnie ulubione potrawy z morskimi tradycjami to krewetki, serwowane z majonezem oraz smażone i z grilla oraz przeważnie nacierane czosnkiem, szafranem, kminkiem oraz papryką ryby.
W Algierii koniecznie powinno się spróbować słodyczy, których korzenie leżą w kuchni tureckiej i francuskiej. Rarytasem jest baklava - ciasto przekładane siekanymi orzechami i miodem. Do ciasta można się napić równie dobrej kawy, przygotowywanej na wiele sposobów (np. kawa z mlekiem, ekspresso, czy po turecku). Na orzeźwienie pije się wodę mineralną, sok wyciskany z pomarańczy lub jada się kiszone cytryny.Poniższe zdjęcia przedstawiają tradycyjne potrawy wraz z przepisami i linkami do stron, na których zostały znalezione. Być może znajdziesz wśród nich coś co zainspiruje cię do przygotowania smacznego, nietypowego dania ;)


Kremowa Harira po algiersku:






Składniki:
  • 130 g ciecierzycy z puszki (waga po odsączeniu wody)
  • 3 ziemniaki
  • 4 łyżki przecieru pomidorowego
  • 1 cebula
  • 1 łyżka masła
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
  • 1/2 łyżeczki kminu w proszku
  • sól i pieprz, do smaku
  • świeżo wyciśnięty sok z połowy cytryny
  • mały pęczek świeżej natki pietruszki
  • 1,5 litra warzywnego lub mięsnego bulionu
Sposób przygotowania:
Odsączoną ciecierzycę opłukać i usunąć skórę, ziemniaki obrać i pokroić w koskę, cebulę pokroić w drobną kostkę, pietruszkę również drobno posiekać. Na rozgrzanej patelni rozpuszczamy łyżkę masła i dodajemy cebulę, smażymy na małym ogniu aż zmięknie. W tym czasie w większym garnku podgrzewamy bulion, dodajemy ziemniaki, ciecierzycę, przecier pomidorowy, paprykę, kmin i doprawiamy solą i pieprzem do smaku na końcu dodajemy usmażoną cebulę, sok z cytryny i natkę pietruszki. Gotujemy aż warzywa zmiękną od czasu do czasu mieszając. Przy pomocy ręcznego blendera, miksujemy zupę na gładki krem. Podajemy z grzankami lub posiekaną natką pietrszuki i bagietką.

Przepis


Sałatka z ciecierzycy na ciepło

   



  • puszka ciecierzycy (lub 220 gram ugotowanej)
  • średniej wielkości cebula zwykła żółta lub czerwona pokrojona w talarki
  • średniej wielkości cukinia
  • 400 gram pomidorków koktajlowych
  • strąk żółtej papryki
  • 100 gram sera feta
  • dwie łyżki zieleniny (świeże zioła, koperek lub pietruszka)
  • 4 łyżki oliwy
  • sok z ćwiartki cytryny

Sposób przygotowania:
Ciecierzycę odsączamy na sitku. Na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy pokrojoną cebulę, umytą i pokrojoną w grube talarki cukinię, paprykę w grubą kostkę. Całość mieszamy i dusimy pod przykryciem zależnie od preferencji 6-12 minut. Odstawiamy do ostudzenia, kroimy pomidorki na połówki, fetę w drobną kosteczkę, dodajemy ciecierzycę i przestudzone lekko warzywa, całość mieszamy. Wyciskamy ćwiartkę cytryny i posypujemy zieleniną.
Podajemy jeszcze ciepłą sałatkę z grzanką czosnkową.


Przepis


Mleczno-czekoladowe trufle nazywane "Tate de Negre"





Składniki:
  • 1 szklanka mąki
  • 1 szklanka mleka w proszku
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 łyżeczka miodu
  • 250 g bardzo miękkiego masła
  • 125 g mlecznej czekolady (do wypieków)
  • pół szklanki pokruszonych migdałów do dekoracji (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:

Mąkę mieszamy z mlekiem w proszku. Smażymy na rozgrzanej patelni (bez użycia oleju) aż do uzyskania brązowo-złotego koloru. Następnie dodajemy cukier puder i masło do jeszcze gorącej mieszanki mąki i mleka – mieszamy bardzo dokładnie do połączenia składników, następnie dodajemy miodu i mieszamy. Z takiej mieszanki formujemy kulki dowolnej wielkości. Pozostawiamy je do wyschnięcia przez noc. Czekoladę roztapiamy w kąpieli wodnej (należy pamiętać, żeby dno miski nie dotykało wrzącej wody). Zaschnięte kulki moczymy w czekoladzie, posypujemy pokruszonymi migdałami i pozostawiamy do zastygnięcia. I gotowe :)

Przepis


 Kawa po Algiersku:



Sposób przygotowania:

Kawę zalać gorącą wodą ( może być kawa z expresu).Dookoła szklanki zrobić wianuszek z bitej śmietany. Do środka wlać ajerkoniak, zrobić na wierzchu czapeczkę z bitej śmietany. Wierzch można posypać przez sitko kakao.




Alkohol

Algieria jest eksporterem bardzo dobrego wina, które eksportowane jest głównie do Francji. Niestety produkt ten jest ciężko dostępny ze względu na poglądy religijne mieszkańców. Można go dostać w większych miastach. W hotelach, restauracjach i barach- nie we wszystkich. Jeśli w danym barze nie ma informacji, należy o alkohol po prostu zapytać. Czasem nie ma go w menu, ale jest podawany ;) W mniejszych miejscowościach zakup alkoholu może być problemem.




Thibarine


Jest to bardzo słodki likier daktylowo - ziołowy. Niezbyt mocny alkohol (zawartość alkoholu około 10 - 20%) swój rodowód ma w kulturze arabskiej. Pije się go zazwyczaj schłodzonego do deserów. Idealnie komponuje się ze smakiem mięty.


Sidi Brahim- jest to markowe wino. Produkowane w górach Atlas. Głównym producentem jest Algieria, ale produkowane jest również w Maroku i Tunezji. Wino nazwę swą dostało po bitwie Sidi-Brahim (1845).



Do wyboru mamy:
  • czerwone wino: Cabernet Sauvignon (50%), Syrah (30%), and Merlot (20%).
  • czerwone wino: Cinsault (40%) and Grenache gris (60%).
  • białe wino: Chardonnay (100%).

Ze względu na zakazy islamu dotyczące spożywania alkoholu, w Afryce Północnej rozwinęła się produkcja roślin psychoaktywnych (głównie konopie) i używek (tytoń), ale to tak na marginesie.

Występujące zwierzęta

Do ciekawszych gatunków należą:


Gepard- zwierzę, które jako jedyne z rodziny kotowatych nie potrafi chować pazurów. Podczas polowania polega bardziej na swoim wzroku i szybkości. Niż robi to z ukrycia. Potrafi osiągnąć prędkość 100 km/h. Zarejestrowany najszybszy czas biegu na dystansie 100 m wynosi 6 s. To prawie 2 razy szybciej niż Usain Bolt!?


Arui (owca grzywiasta)- dzika koza z rodziny krętorogich. Zamieszkuje góry pn. Afryki (góry Atlas i góry Sahary), z powodu polowań, gatunek został objęty całkowitą ochroną



Żmija rogata- jest gatunkiem jadowitego węża. Występuje w kolorach: szary, żółtobrązowy lub jasnożółty w ciemne, nierównomiernie rozmieszczone plamy. Żywi się szarańczakami lub drobnymi kręgowcami (jaszczurki,ptaki). Występuje na terenach pustynnych.







Ciekawe miejsca:

Algieria nie jest krajem, który utrzymuje się z turystyki. Swoją niepodległość uzyskała stosunkowo niedawno bo w 1962 roku. Wyzwalając się spod panowania Francji (Algieria do dziś ma silne powiązania z tym krajem. A języki urzędowe to francuski i arabski).
Jest to kraj rozwijający się. Głównym źródłem napędowym tutejszej gospodarki jest ropa i gaz. Litr paliwa kosztuje około 60-ciu groszy.
W planie jest rozwój turystyki wysokobudżetowej. Bardziej w stronę Emiratów niż Tunezji czy Maroka. Nie mniej Algierczycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do przyjeżdżających tutaj turystów. Nie lubią chamstwa. Wszystko załatwia się raczej spokojnie. A do najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć należą:

Sahara- największa pustynia na świecie. W dzień panują na niej olbrzymie upały a w nocy niesamowite mrozy. Do zwiedzania (samochodem) najlepiej udać się z przewodnikiem.





Konstantyna- miasto mostów. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Algierii. Znajduje się tutaj kilkadziesiąt mostów. Wybudowanych w stylu rzymskim, arabskim i europejskim. W mieści funkcjonuje również kolejka linowa. Można z niej podziwiać gigantyczny wąwóz, który dzieli miasto na dwie części.










Oran- drugie co do wielkości miasto w Algierii. Jest to miasto, w którym ciężko poruszać się samochodem. Ze względu na panujące tutaj korki. Po mieście najłatwiej poruszać się tramwajem lub metrem. Miasto jest mocno rozwinięte, posiada wiele hoteli, bibliotek. Znajduje się rynek z tradycyjnymi, świeżymi produktami a także wiele malowniczych uliczek i kawiarenek. Jest też port, który jest ważnym punktem łączeniowym.

Ulice Oranu:







Rynek w Oranie, na którym zawsze można dostać świeże produkty:






Port w Oranie:









Algieria jest to kraj 7 razy większy od Polski i największy w Afryce (10-ty na świecie). 10 zabytków znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. A do najważniejszych należą:


* 1982 - Prehistoryczne malowidła i 'skalny las' w Grotach Tassili
* 1982 - Osiedla Berberów w Dolinie Mzab
* 1982 - Ruiny rzymskiego miasta w Dżamili
* 1982 - Zabytki z czasów bizantyjskich w Tipazie (zagrożone)
* 1982 - Ruiny rzymskiego miasta w Timgadzie
* 1992 - Stare Miasto (kasba) w Algierze




Na koniec ciekawe video promujące Algierię, które zrobiło na mnie naprawdę mega wrażenie:






To tyle o Algierii. Kolejny post postaram się zamieścić przed wrześniem. Pozdrawiam i miłego dnia! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz